Süt Nedir ?14.02.2000 tarihli ve 23964 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği “Çiğ Süt ve Isıl İşlem Görmüş İçme Sütleri Tebliği”nde ;

Çiğ süt : Bir veya daha fazla inek, keçi, koyun veya mandanın sağılmasıyla elde edilen, 40°C’nin üzerine ısıtılmamış veya eşdeğer etkiye sahip herhangi işlem görmemiş kolostrum dışındaki meme bezi salgısıdır.” olarak tanımlanmıştır.

Pastörizasyon: Sütteki patojen mikroorganizmaların vejetatif formlarının tamamının, diğer mikroorganizmaların büyük bir kısmının sayısını indirmek amacı ile yapılan,
- Sütün raf ömrünü uzatan,
- En az seviyede fiziksel, kimyasal ve duyusal değişikliklerle sonuçlanan ve 
- En az 72°C’de 15 saniye veya 63°C'de 30 dakika veya diğer eşdeğer şartlarda gerçekleştirilen ısıl işlemdir.

Pastörize içme sütü; Çiğ sütün doğal ve biyolojik özelliklerine zarar vermeden ,özel tesis ve cihazlarda ısıtılıp soğutulması (pastörizasyon) işlemi uygulanarak hazırlanan içme sütüdür. Türkiyede bu işlem genellikle 12-16 saniye süre ile 72-80 derecelik ısı uygulaması yapılmaktadır.


Ultra High Temperature – UHT (UZUN ÖMÜRLÜ SÜT):
Oda sıcaklığında saklanabilen ticari olarak steril bir ürün üretmek amacı ile normal depolama şartlarında bozulmaya neden olacak tüm mikroorganizmaları ve sporlarını yok eden, 135 – 150  o C'de 2-6 saniyede, uygun zaman sıcaklık kombinasyonunda yüksek sıcaklıkta kısa süreli sürekli akış altında uygulanan ısıl işlemdir.

UHT içme sütü; Çiğ sütün kimyasal, fiziksel ve duyusal özelliklerinde en az değişikliğe yol açarak bozulma yapabilen tüm mikroorganizmaların ve bunların sporlarının  UHT işlemi ile yok edilerek  elde edilen süt sonra steril koşullarda,herhangi bir mikroorganizma bulaşmasına izin vermeden kutulara doldurulur. UHT olarak hazırlanan süt; içinde bozulma etkeni kalmadığı için daha uzun süre dayanmaktadır, genellikle oda sıcaklığında açılmadığı veya ambalajı zarar görmediği koşullarda 4 ay süresince bozulmaya karşı dayanıklılık gösteren normal tat ve kıvamda ve besin değeri oldukça iyi korunmuş içme sütüdür.

UHT süt ambalajları; sütün bozulmasına neden olabilecek özelliklede ışık ve oksijen gibi çevresel faktörleri engellemek amacıyla tasarlanmış çok katmanlı ambalajlardır. Esas olarak karton olan ambalajın polietilen ve alüminyum folyo katmanları bulunmaktadır.Bu katmanlar,gıda kodeksine uygun mataryallerden üretilmektedir.Dolayısıyla, bu güne kadar UHT süt ambalajlarının insan sağlığına zararlı herhangibir etkisi görülmemiştir.

Sütün Makro Besin Öğeleri;

Karbonhidratlar,
Protein,
Yağ vardır.

Mikro besin öğeleri olarak ;
Vitaminler,
Mineraller içerir.

Manda, koyun, keçi, inek, deve gibi birçok hayvanın sütü insan beslenmesinde kullanılmaktadır.
Sütün besin öğesi içeriği elde edildiği hayvan türüne göre farklılık göstermektedir. Ortalama %88’i su olan inek sütü 100’den fazla farklı bileşen içermektedir.

Süt ve süt ürünleri ;

protein,
kalsiyum,
fosfor,
A vitamini,
bazı B vitaminleri (özellikle B2 (riboflavin), B12) için iyi bir kaynaktır.

A, D, E ve K vitaminleri süt yağı ile ilişkili olarak yer almaktadır.

Süt yağına sarımsı rengi veren içerisindeki karotenoidler ve floresan rengini veren riboflavindir. Süt yağı azaldıkça yağda eriyen vitamin içeriği de azalmaktadır. Zenginleştirilmemiş sütte D ve K vitamini oldukça azdır.

Süt suda eriyen vitaminleri de içermektedir. Özellikle  B12 ve B2 vitaminlerinin önemli bir kaynağıdır.

Sütte;kalsiyum,fosfor, magnezyum, potasyum,çinko gibi mineraller vardır ve çok iyi bir kaynaktır.

Demir içeriği ve demir biyoyararlılığı düşük olan süt, çocukluk döneminde demir gereksinimine önemli bir katkı sağlayamamaktadır. Günlük beslenmede süt ürünleri grubunun yanısıra demir içeriği zengin besinlerin tüketilmesi ile bu eksiklik tamamlanmaktadır.

Süt içerdiği  protein,laktoz,vitamin ve mineral gibi besin maddeleri nedeniyle besleyici değeri yüksek bir gıdadır.

SÜTÜN HASTALIKLARDAN KORUYUCU ETKİSİ

Malnütrisyon (beslenme bozuklukları)
Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
Diş Sağlığı
Obezite (şişmanlık)
Deri ve Göz Sağlığı
Sinir Sistemi
İmmün Sistem (bağışıklık sistemi)
Kanser (kolon kanseri riskini azaltır)

Osteoporozis (kemik erimesi) den korur.

Çocukluk ve adolesan dönemde kemik yoğunluğu hızla arttığı için beslenme önemli bir yere sahiptir.

OKUL ÇAĞI VE YETİŞKİNLİKTE GÖRÜLEBİLEN BESLENME PROBLEMLERİNİN ÖNLENMESİNDE ETKİLİ BİR ARAÇ SÜTTÜR.

Çocuklar , adelosan dönemi gençler, gebe ve emzikli kadınlarla  menapoz sonrası kadınların 3- 4 (600 – 800 ml) porsiyon süt tüketmeleri önerilmektedir. (bir porsiyon: orta boy su bardağı (200 ml) )

Beslenme uzmanları, yarım litre sütte bulunan kalsiyumun; 5 kilogram et,  2,6 kg ekmek ,  6,3kg patates,   8,5 kg elma,  1,6 kg marul,  1,7 kg havuç  yada 0,2 kg  peynirde bulunan kalsiyuma eşdeğer olduğunu söylüyorlar.

OKUL SÜTÜ PROGRAMI:

—  Okul çağı çocuklarının süt ve sağlık üzerine etkisi konusunda bilinçlenmelerini sağlar,
—  Çocuklara sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için kalsiyum ve proteinden zengin olan sütü içme alışkanlığı kazandırılmasını teşvik eder,
—  Süt içme olanağı sunarak sağlıklı beslenmelerine destek olur, 
—  Sağlıklı ve hijyenik süt tüketiminin yaygınlaşmasını sağlar,
—  Süt üretimin artırılmasını teşvik eder,
—  Süt arzı fazlalığının değerlendirilmesini  sağlayarak, üretimde istikrarı sağlar

SÜT İÇERKEN NELERE DİKKAT EDELİM;

Çok özel durumlar dışında, herkesin süt içmesi önerilmektedir. Süt içtiği zaman rahatsız olanlarda öne çıkan "Laktoz İntoleransı” olarak bilinen bir hastalık vardır. Bu hastalıkta vücuttaki bir enzim yetersizliği (LAKTAZ ENZİMİ) sonucu süt içimi sonrası hazımsızlık, mide bulantısı, şişkinlik, gaz şikayetleri, ishal görülmektedir. Bu durum toplumumuzda aslında yaygın görülen  “süt şekerine karşı hassasiyet” yada "süt hazımsızlığı ”da  diyebileceğimiz bir durumdur. Laktaz, sütün şekeri olan laktozun sindirilmesi için gereklidir. Laktoz İntoleransı olan kişiler için özel üretilen laktozu parçalanmış sütler kullanılmalıdır. Bu olanak yok ise süt yerine yoğurt ve peynir tercih edilebilir.

Ulusal politikalarında çocukların sağlıklı gıdaya ulaşmasını, yeterli ve dengeli beslenmesini, sağlıklı olmasını ve eğitimini bir bütün olarak ele alan ülkeler, sağlıklı ve üretken bireylerden oluşan bir topluma sahip olurlar.

SÜT; BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREREK, HASTALIKLARA KARŞI DİRENCİ ARTTIRAN, BÜYÜME VE GELİŞMEYE YARDIM EDEN, BESİN DEĞERİ YÜKSEK BİR GIDADIR.

TÜKETİCEĞİMİZ SÜTÜ  ALIRKEN PASTÖRİZE VE UHT (ULTRA YÜKSEK ISI) İŞLEMLERİ UYGULANMIŞ SAĞLIKLI AMBALAJDAKİ SÜTLERİ TÜKETELİM. AÇIKTA SATILAN VE BİLMEDİĞİMİZ SOKAK SÜTLERİNİ KULLANMAYALIM.

SÜTÜMÜZÜ İÇELİM , VÜCUDUMUZU GÜÇLENDİRELİM.

İletişim

  • Adres: Çambel Köyü Mezarlık Üstü Ankara Asfaltı Üzeri Kemalpaşa / İZMİR

  • Telefon : +90 232 880 90 30

  • Faks : +90 232 880 90 15

  • Email: info@emeksut.com