Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçinÜlkemizde halen tüketilen toplam sütün yüzde 57’sini açık süt oluşturuyor. 

İçinde çok sayıda zararlı mikroorganizma barındıran açık süte karşı, mutlaka sağlıklı ambalajda süt tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bugüne kadar yapılan araştırmalar, açık sütün sağlığı tehdit eden özelliklerini gözler önüne serse de ülkemizde halen yüksek oranda açık süt tüketiliyor. 

Süt her yaş döneminde sağlıklı bir gelişim ve sağlıklı bir hayat için büyük önem taşıyan bir besin maddesi. Aynı zamanda çok hassas olan bu gıda maddesinin hangi koşullarda tüketildiği sağlık açısından büyük önem taşıyor. Ülkemizde halen yüksek oranda tüketilen açık süt içinde çok sayıda zararlı mikroorganizma barındırıyor. Açık süte karşı mutlaka sağlıklı ambalajda süt tüketilmesinin teşvik edilmesi, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. 

ARAŞTIRMALARLA AÇIK SÜT GERÇEĞİ

Hacettepe Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen ve altı hafta süren bir saha araştırmasında, Ankara’nın 39 semtinden elde edilen 150 sokak sütü, 109 UHT süt ve 41 pastörize süt örneği üzerinde yapılan laboratuar analizlerinde halk sağlığı açısından şok edici sonuçlara ulaşıldı. Buna göre, uluslararası standartlarda, 1 mililitre sütte kabul edilebilir bakteri miktarı 5 bin iken, incelenen açık süt örneklerinde bu sayının 100 bine kadar yükseldiği ortaya çıktı. İçindeki zararlı mikroorganizmalardan arındırılması amacıyla uzun süre kaynatılan süt ise besin değerini yüzde 60- 100’e varan oranlarda kaybediyor.

Yapılan analizlerde, UHT ısıl işlemden geçirilen ve aseptik ambalajlarda tüketime sunulan Uzun Ömürlü Süt’ün ise insan sağlığı açısından tüm standartlara uygun özellikler taşıdığı görüldü.

İletişim

  • Adres: Çambel Köyü Mezarlık Üstü Ankara Asfaltı Üzeri Kemalpaşa / İZMİR

  • Telefon : +90 232 880 90 30

  • Faks : +90 232 880 90 15

  • Email: info@emeksut.com