Açıkta Satılan Süt, Sağlığı Ciddi Derecede Tehdit EdiyorProf. Dr. Serhat Ünal: "Ankara piyasasında satılan sütlerin (UHT, pastörize, sokak sütü) mikrobiyolojik ve besin değeri açısından değerlendirilmesi' başlıklı araştırma, ciddi bir tehlikeyi gözler önüne serdi. Araştırma sonucuna göre 1 mililitre sütün içerisinde tifo, dizanteri ve brusella gibi buluşıcı hastalıklara neden olan 100 binden fazla bakteri bulunuyor." dedi 
Tetra Park'ın desteğiyle gerçekleştirilen ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi  tarafından yapılan araştırmada yüksek oranda su ve nişasta gibi dışarıdan karıştırılan sokak sütlerinin besin değerinin olması gerekenden oldukça düşük olduğu ortaya çıktı.

Araştırma sonuçları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Serhat Ünal 2001 ve 2011 yıllarında topladıkları sokak sütü örneklerinde kabul edilmeyecek miktarlarda bakteri tespit ettiklerini söyledi. Bazı örneklerde ise 2011 yılında rastlanmayan ek bakterilerin de gözlendiğini ifade eden Prof. Dr. Ünal, "Koliform bakterilerin çiğ sütlerin yapısında bulunması o sütün bağırsak orjinli bir kaynakla temas ettiğini ve bu süt içerisinde her türlü hastalığa neden olabilecek mikroorganizmaların bulunabileceğini gösteriyor. Bu sütler kesinlikle tüketilmemeli, insan sağlığı için çok büyük tehdit oluşturuyor. Alınan tüm önlemlere ve uyarılara rağmen 10 yıllık süreçte sokakta satılan sütlerde hijyen koşullarında hiç bir düzelmenin olmadığını gördük" dedi.

"Kaynatma ile mikroplar ölüyor ancak sütün besin değeri düşüyor"

Sokaktan alınan sütü mikroplardan arındırmak için 90 ila 95 derecede 10-15 dakika kaynatmanın mikropların tamamını öldürüceğini vurgulayan Prof. Dr. Ünal, şunları söyledi:

"Ancak süt kaynatılınca içindeki vitaminler başta olmak üzere besin değeri yüzde 50 ila 90 arasında azalıyor. Sütten ancak içindeki besin öğeleri korunduğu zaman yararlanabiliyoruz. Örneğin süt, vücutta enerji oluşumu gibi bir çok görevi olan (B2) vitamini açısından en zengin kaynaklardandır. Ancak açıkta satılan sütün değerleri incelendiğinde bu vitamin değerlerinin beklenenden çok daha düşük olduğu görülüyor. Kaynatma ise açık sütte zaten düşük olan riboflovin değerini daha da azaltıyor. Araştırma sonuçları ısıl işlem geçirmemiş açıkta satılan sütün besin değeri ve mikrobiyolojik açıdan tüketiminin uygun olmadığını bir kez daha açıkça gösteriyor." dedi.

İletişim

  • Adres: Çambel Köyü Mezarlık Üstü Ankara Asfaltı Üzeri Kemalpaşa / İZMİR

  • Telefon : +90 232 880 90 30

  • Faks : +90 232 880 90 15

  • Email: info@emeksut.com