SÜT ve SAĞLIK

Yoğurt

Yoğurt, sütün mayalanmasıyla oluşan beyaz koyu kıvamda süt ürünüdür. Tam yağlı ve yarım yağlı olarak ikiye ayrılır. En iyi yoğurt koyun ve manda sütünden yapılır.
Türk Gıda Kodeksi Fermente Sütler Tebliğine Göre Yoğurt; "Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus ve Streptococcus thermophilus bakterilerinin laktik asit fermentasyonu ile meydana gelen koagüle ürünü” olarak tanımlanmaktadır.

Devamını Oku


Süt ve Sütün Sağlıklı Beslenmedeki Önemi

Süt bebeklikten yaşlılığa vücudun gelişmesi, güçlenmesi ve sağlığın korunması için gereken besin öğelerini bünyesinde bulundurmaktadır. İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında tüm besin öğelerini içeren en iyi kaynaktır. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı için önemli bir besin kaynağı olan süt, büyüme gelişmede, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kan basıncının düzenlenmesi ve bazı kanserlerin gelişiminin azaltılmasında koruyucudur.

Devamını Oku


Süt ve Kalp Sağlığı

Doktorlar, biz kadınlara kemikleri güçlendirmek açısından Kalsiyum ağırlıklı beslenme tavsiye ederler. Ancak, kalsiyumu alabileceğimiz esas ürün, "toplam ve doymuş yağ" açısından zengin bir ürün olan SÜT olduğunda bir çelişki ortaya çıkmıyor mu? Kalp sağlığı açısından ne yapmalıyız?

Devamını Oku


Süt Nedir?

14.02.2000 tarihli ve 23964 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği “Çiğ Süt ve Isıl İşlem Görmüş İçme Sütleri Tebliği”nde ;

Devamını Oku


Süt ve Süt Ürünleri Tüketmek Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında makro ve mikro besin öğeleri için iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından oldukça önemli olduğu bilinmektedir.

Devamını Oku


Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin

Ülkemizde halen tüketilen toplam sütün yüzde 57’sini açık süt oluşturuyor.
İçinde çok sayıda zararlı mikroorganizma barındıran açık süte karşı, mutlaka sağlıklı ambalajda süt tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Devamını Oku


Açıkta Satılan Süt, Sağlığı Ciddi Derecede Tehdit Ediyor

Prof. Dr. Serhat Ünal: "Ankara piyasasında satılan sütlerin (UHT, pastörize, sokak sütü) mikrobiyolojik ve besin değeri açısından değerlendirilmesi' başlıklı araştırma, ciddi bir tehlikeyi gözler önüne serdi. Araştırma sonucuna göre 1 mililitre sütün içerisinde tifo, dizanteri ve brusella gibi buluşıcı hastalıklara neden olan 100 binden fazla bakteri bulunuyor." dedi

Devamını Oku

İletişim

  • Adres: Çambel Köyü Mezarlık Üstü Ankara Asfaltı Üzeri Kemalpaşa / İZMİR

  • Telefon : +90 232 880 90 30

  • Faks : +90 232 880 90 15

  • Email: info@emeksut.com